UZAKTAN EĞİTİM NEDİR?

Uzaktan Eğitim, Uzaktan Eğitim Nedir?, Online Eğitim, Online Test, Canlı Ders, (Online Ders), Özel Canlı Kurs, Video Ders, Canlı Kurs konuları Onlinetahta Uzaktan Eğitim Nedir? Sayfasında bilgi sahibi olabilmeniz için istifadenize sunulmuştur. Uzaktan Eğitim Nedir? diye sorulduğunda birçok tanım yapılmaktadır. Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim), en basit şekilde bir öğretici ile öğrenen bireyin aynı ortamda bulunmadan sanki karşılıklı bulunuyormuş gibi eğitim ve öğrenimini gerçekleştirebilmesidir. İkinci bir tanım olarak Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim), öğretmen ve öğrencinin fiziksel bir mekân olmadan sesli iletişim, görüntülü iletişim kurup ayrıca doküman paylaşımı yapabileceği eğitim- öğretim faaliyetleri yapabilmeleridir. Son olarak Amerika Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) Komitesi’nin tanımı da Uzaktan Eğitim Nedir? Sorusuna şu cevabı vermektedir. ” Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) , eğitimin fiziksel olarak uzakta bulunan öğrencilere bilgisayar, uydu, video, ses, grafik, çoklu ortam teknolojisi gibi araçlarla ulaştırılmasıdır. Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) Komitesi ,öğretici ile öğrencinin farklı mekanlarda bulunduğunu yani coğrafi olarak uzak olduğunu belirterek Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) programında zaruretten elektronik ekipmanların ya da yazılı dokümanların ve matbu materyallerin kullanılması gerektiğini önemsemektedir.“

 

UZAKTAN EĞİTİM KAVRAMLARI

Uzaktan Eğitim Nedir? konusunu tamamladıktan sonra Uzaktan Eğitim (Online Eğitim) de karşımıza gelecek bir takım kavramlar vardır. Bu kavramlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.
Uzaktan Eğitim; Yaşam boyu öğrenme: İnsanların yaşamları boyunca öğrenme etkinliği içerisinde yer alması durumudur.
Uzaktan Eğitim; Eş zamanlı (senkron) öğrenme: Farklı mekanlarda bulunan insanların aynı anda internet yardımıyla birbirleriyle sanki karşılıklı konuşma ve görüşme gibi olan bir durumdur. Canlı Ders, (Online Ders), Özel Canlı Kurs
* Uzaktan Eğitim; Çevrimiçi öğrenme: Belirlenmiş bir ağ üzerindeki içeriklerden öğrenme işlemidir. Online Test
* Uzaktan Eğitim; Farklı zamanlı (asenkron) Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) : Öğrenenler için hazırlanmış içeriği farklı mekan ve farklı zamanda sunma işlemidir. Video Ders
* Uzaktan Eğitim; Karma / Harmanlanmış (Blended) eğitim: Canlı Ders, (Online Ders), Özel Canlı Kurs , Video Ders, Canlı Kurs ve Online Test içerikleriyle harmanlanmış yani hepsinden oluşan Uzaktan Eğitim sistemidir. Canlı Ders , Video Ders

 

Canlı Ders                        Video Ders

 

UZAKTAN EĞİTİMİN TEMELLERİ

Öğrenci: Öğrenmenin mekânı ve zamanı olmadığından öğrenmek isteyen her yerde öğrencidir. Şuan yapılan araştırmalara göre ve kazanılmış tecrübelere göre Uzaktan Eğitim , (Online Eğitim) katılım sağlayan ve istifade eden öğrencilerde başarı oldukça fazladır.
Öğretmen: Öğretmenin internet ve bilgisayar teknolojisine aşina ve aynı zamanda branşında yetkin olması Onlinetahta Uzaktan Eğitim sisteminin en önemli kriterlerinden biridir. Seçkin ve yetkin öğretmen kadrosu Onlinetahta’yı diğer sistemlerden ayırmaktadır.
Teknik Destek: Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) de özellikle Canlı Kurs, Canlı Ders, (Online Ders), Özel Canlı Kurs esnasında derslerin takip edilmesi, öğretmenin karşılaştığı teknik sorunlarına müdahale, Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) sisteminin sağlıklı çalışmasının teminatı ve öğrenci sorularının cevaplanması oldukça önemlidir.
Eğitim Destek: Öğrenci derslerinin sistemde atanması, sanal derslerin takibi ve raporlanması, hocanın sistemi kullanım yönlendirmesi eğitimin sağlığı açısından çok önemlidir. Canlı Ders, (Online Ders) ve Canlı Kurs
İçerik Grubu: Öğretmen tarafından hazırlanmış ders içerikleri ve ders sonrasında verilecek olan ödev içerikleri oldukça önemlidir. Online Test ve Video Ders

 

CANLI DERS, ONLİNE DERS VE ÖZEL CANLI KURSUN GENEL ÖZELLİKLERİ

Canlı Derslerde, (Canlı Kurs) Öğretmenler tarafından önceden veya ders esnasında hazırlanan her tülü materyal, ses, görüntü, Online Test ders esnasında kullanılabilmektedir.
Canlı derslerde , Özel Canlı Kurslarda tabletlerle çizimleri paylaşmakla beraber web kamera yardımıyla hazırlanmış olan yazılı bir dokümanda derslerde kullanılabilir.
Canlı derslerde (Canlı Kurs) öğretmenler öğrencilerine soru sorabilir ve chat panelinden soruları öğrenciler cevaplayabilirler.
Canlı dersler, Özel Canlı Kurslar sırasında öğrenciler chat panelinden öğretmenine anlamadığı yerleri danışabilir ve anlaşılamayan yerler tekrar anlatılabilir.
Canlı derslerde (Canlı Kurs) chat paneli ve katılımcı listeleri öğretmen ve yardımcılar tarafından düzenli olarak kontrol edilir.
Canlı dersler, Özel Canlı Kurslar bittiğinde öğrenci talep ederse ders sonrasında kaydı alınarak hazırlanmış olan Video Ders ile aynı konuyu tekrar dinleyebilir. Ve öğretmen tarafından hazırlanmış ve ödev olarak verilen Online Testi çözer. Canlı Ders , Video Ders

 

Canlı Ders                        Video Ders

 

UZAKTAN EĞİTİMİN AVANTAJLARI

Tüm öğrenciler için büyük bir dert haline gelen okul ve kurslar zorlukları beraberinde getirmektedir. Okuldan çıkıp bir de dershaneye ya da kurs merkezlerine gitmek oldukça yorucu bir işlemdir.
İlk aşamada Uzaktan Eğitimin (Online Eğitim) avantajlarını genel hatlarıyla maddeler halinde listeleyecek olursak;
Uzaktan eğitim, Daha az zaman
Uzaktan eğitim, Daha düşük maliyet
Uzaktan eğitim, Daha çok öğrenci
Uzaktan eğitim, Daha çok eğitim fırsatı
Uzaktan eğitim, Daha çok bilgi üretme ve yayma
Uzaktan eğitim, Daha kolay ve hızlı iletişim
Uzaktan eğitim, Daha çok öğrenme
Uzaktan eğitim, Daha fazla memnuniyet
Uzaktan eğitim, Daha çok değer yaratma ve kazanç

Yukarıda bahsedilen örgün eğitimin zorlukları ve Uzaktan Eğitimin, (Online Eğitim) avantajları düşünülerek artık tüm öğrencilerin bilgiye rahatça ulaşabilmeleri ve eğitimdeki basamak farkını ve ayrıcalıkları en aza indirmek için Canlı Ders, (Online Ders), Video Ders, Özel Canlı Kurs, Online Test ve Canlı Kurs içeriklerine sahip bir uzaktan eğitim sistemi olan ve eğitim yuvalarının en globali olarak onlinetahta.com sitesi öğrenciler için hizmete girmiştir.
Sizler için yer alan bu avantajlardan istediğiniz an yararlanma hakkınız sürekli olarak mevcuttur. Sitede yerinizi almak için sadece arama motoru kısmına onlinetahta.com yazmanız ve ardından ücretsiz olarak üye olmanız yeterli olacaktır. İlkokul – Ortaokul – Lise seviyesinde başta en çok zorlanılan ingilizce ve matematik olmak üzere bütün derslerde anlamadığınız hangi konu olur ise onları Canlı Ders, (Online Ders) şeklinde ve Video Ders şeklinde tekrar tekrar dinleyebilirsiniz. Video Derslerde bir konuya başladıktan sonra o an öğrenci ders çalışmak istemeyebilir ya da mola vermek isteyebilirler. Bu durdurma ve başlatma herhangi bir ücrete tabii değildir. Hedefimiz öğrencilerimize faydalı olup başarını paylaşmaktır.


Canlı Ders, (Online Ders) içerisinde konular en basit düzeyden en kapsamlı düzeye kadar anlatıyor olup konuların anlatımları ile beraber örnek soru çözümlerine de yer verilir. O konu ile alakalı bilinmesi gereken her şey anlatılmaktadır. Tercih edilen konuların anlatımları bittikten sonra geri kalan her şey öğrencilere bırakılmaz. Biraz daha pekişmesi sağlanması için ardından gerekli kadar o konuların farklı türde sorularının çözümleri sağlanır. Öğretmenler ile birlikte çözülen bu soruları öğrenciler başka bir yerde gördükleri zaman nasıl yaklaşmaları gerektiğini de daha rahat bir şekilde anlayacaklardır. Canlı Ders , (Online Ders) ve Özel Canlı Kurs (Canlı Kurs) tamamlandıktan sonra derslerin kayıtları alınarak Video Ders sayfasında yayınlanmaktadır. Her ne kadar öğretmenler Canlı Ders, (Online Ders) , Özel Canlı Kurs ve Video Ders şeklinde olan anlatımlarında gerekli kadar soru çözüyor olsalar bile asla bunlar yeterli görülmemektedir. Konu anlatımlarının tamamlanmasının ardından öğrencilerimize Online Test olarak sistemimizde hazırlanmış ödevler verilmektedir. Bir konunun anlaşılmasının son kısmında yer alan Online Test içindeki soruları kendilerini tam anlamı ile vererek çözen öğrencilerin istedikleri başarıları rahat bir şekilde elde edecekleri imkânı sunmaktadır. Canlı Ders, (Online Ders), Özel Canlı Kurs ve Video Ders sonrasında gelen Online Testi çözmüş olan öğrencilerimiz bu testin içerisinde yer alan soruların hepsini doğru bir şekilde yanıtlayamadıkları durumunda tekrar Video Derse dönerek konuyu tekrar etmeleri oldukça faydalı olacaktır.

Sizler de ilkokul – ortaokul – lise düzeylerinde ki derslerde Onlinetahta Uzaktan Eğitim, (Online Eğitim) sistemlerinde bulunan Canlı Ders, (Online Ders), Özel Canlı Kurs, Video Ders, Online Test ve Canlı Kurs alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Evlerinizde yorulmadan istediğiniz an zorluk çektiğiniz ya da takıldığınız tüm konuları öğrenebilecek ve onlinetahta.com farklı ile başarınızı adım adım en üst seviyeye çıkaracaksınız. Canlı Ders , Video Ders

Canlı Ders                        Video Ders

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzaktan Eğitim Nedir?” için 49 yorum

 1. Ahmet Yanıtla

  Özel canlı kurs konusunda gerçekten güzel anlatım olmuş ayrıntılı bilgi aldım

  • Online Tahta Yanıtla

   Teşekkür ederiz Ahmet Bey düşünürseniz ücretsiz deneyebilirsiniz üye olarak iyi günler dileriz

 2. Gizem Yanıtla

  Özel canlı kurs konusunda gerçekten güzel anlatım olmuş ayrıntılı bilgi aldım

  • Online Tahta Yanıtla

   Teşekkür ederiz gizem. düşünürsen canlı chat sisteminden bize ulaşabilirsin

 3. Pınar Yanıtla

  Eğitim ile ilgili herşey güzeldir. Sizi tebrik ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum.

 4. Dilan Yanıtla

  birebir gerçek eğitim daha iyi ama onlara ulaşamayanlar için oldukça iyi bir sistem

 5. Ulvi Yanıtla

  Özel canlı kurs konusunda gerçekten güzel anlatım olmuş ayrıntılı bilgi aldım arkadaşlardan kardeşim için düşünüyorum.

 6. İsmail Yanıtla

  gerçekten çok açıklayıcı bir anlatım olmuş seneye çocuğum için almayı planlıyorum

  • -onlinetahta Yanıtla

   İsmail bey memnun oluruz. Ücretsiz üye olarak sistemimizi deneyebilirsiniz.

 7. Ömer Yanıtla

  Öğrenci okulda anlamadığını sayenizde onlinetahta ile uzaktan eğitim mantığıyla öğrenebilir. Bu yazıda uzaktan eğitimin faydaları tek tek anlatılmış, cidden çok faydalı.

 8. Kerim Yanıtla

  Valla özel canlı kurslar sayesinde haftasonu okuldan kurtulduk çok yararlı bir teknolojik gelişme

 9. Pınar Yanıtla

  çok güzel çalışma olmuş çocuklarımda dersleri artık bu sayfadan çalışıyorlar teşekkürler.

 10. Kemal Yanıtla

  uzaktan eğitim ile istediğim yerde isteğim zamanda ders çalışabiliyorum Teşekkürler.

 11. Kerim Yanıtla

  bende ondokuz mayıs üniversitesinde uzaktan eğitimle yüksek lisans yaptım. Hocalar uzaktan eğitimde çok daha kaliteli oluyor gerçekten. Şimdi bu sistemi görünce oratokula giden kardeşim için düşündüm. Bilgi alacağım en yakın zamanda

  • -onlinetahta Yanıtla

   Kerim bey çok teşekkür ederiz ilginiz için. Chat panelimizden veya çağrı merkezimizden ulaşabilirsiniz.

 12. Barış Yanıtla

  uzaktan eğitim ile istediğim yerde isteğim zamanda ders çalışabiliyorum teşekkür ederim bu güzel anlatımınız için

  • -onlinetahta Yanıtla

   Teşekkür ederiz Barış. Bu senede başarılarının devamını bekliyoruz. Bakiyen bitiyordu paket alana kadar 100 kontör hediye ettik. Güle güle kullan.

 13. Erdem Yanıtla

  Hocam online testler ve konu desteğiyle canlı kurs oldukça faydalı oldu teşekkür ederim

 14. Irmak Yanıtla

  online eğitim ile ilgili gayet kaliteli bir anlatım aklımda soru işareti kalmadı

  • -onlinetahta Yanıtla

   Teşekkür ederiz. Online eğitim , uzaktan eğitim, özel canlı kurs konuları anlatılmaya çalışılmıştır.

 15. uzaktan egitim Yanıtla

  Excellent web site. A lot of useful information here.
  I’m sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thanks in your effort!

  • -onlinetahta Yanıtla

   Pınar hanım evet canlı kurs olarakta Onlinetahta’nın eğitim hizmetinden istifade edebilirsiniz.

 16. ceyda Yanıtla

  Uzaktan eğitim nedir konusunun güzel anlatımı için teşekkür ederiz. Değerlendireceğiz

  • -onlinetahta Yanıtla

   Ceyda hanım teşekkür ederiz. Ayrıntılı bilgi almak için sayfamızda bulunan chat sistemimizden veya çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

 17. Mahmut Hoca Yanıtla

  Uzaktan eğitim nedir başlığının bence eksiği yok fazlası var değerli anlatım için teşekkür ederiz

  • -onlinetahta Yanıtla

   Hocam teşekkür ederiz sizlerin desteğini almak bizleri mutlu ediyor.

 18. Irmak Yanıtla

  Güzel anlatım olmuş hocam. Artık zaman uzaktan eğitim zamanı işi olan için olmayan için teknolojiye uymak lazım.

  • -onlinetahta Yanıtla

   Evet Irmak hanım Uzaktan eğitim nedir konusunu anlatmaya çalıştık.İlginiz için teşekkür ederiz. Eğitim Paketiniz onaylandı. Öğrencimize başarılar dileriz.

 19. Murat Yanıtla

  teşekkürler hocam acıklayıcı bir konu olmuş uzaktan egitim nedir bilmeyenlerin cok faydasını görebilecegi bir yazı

  • -onlinetahta Yanıtla

   Teşekkürler murat bey uzaktan eğitim nedir ve canlı ders kavramını açıklamaya çalıştık.

 20. Gülsüm Yanıtla

  Teşekkürler faydalı bir yazı güzel bir site uzaktan eğitim çok iyi anlatılmış. paket aldık hediyeyi yükleyebilir misiniz?

  • -onlinetahta Yanıtla

   Gülsüm hanım 25.000 kontör aldığınız için 5.000 hediye kontörünüz yüklenmiştir. İlginize teşekkür ederiz. Canlı kurs ve video derslere yorumumuzda verdiğimiz linklerden ulaşabilirsiniz.

 21. Aykut Yanıtla

  bu site güzel bir site. ellerinize sağlık. çok faydalı paylaşımlarınız var.

  • -onlinetahta Yanıtla

   Teşekkür ederiz eğitimin gelecek yüzü uzaktan eğitim anlatılmıştır.

 22. Leyla Yanıtla

  Zamandan ve maliyetten kısarak eğitim almak konusunda en iyi yöntem online eğitim (uzaktan eğitim)

  • -onlinetahta Yanıtla

   Leyla Hanım bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederzi. 25.000 kontör yüklemişsiniz. Kampanya gereğince 5.000 hediye kontör kazandınız. İyi günlerde kullanın.

 23. Osman Yanıtla

  bu anlatım ile kimsenin kafasında bir soru olmayacaktır eminim kolay gelsin herkese

  • -onlinetahta Yanıtla

   Osman Bey paket alımı gerçekleştirmişsiniz. Müşteri hizmetleri ekibimiz sizinle irtibata geçecektir. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kampanya gereği yüklemiş olduğunuz 10.000 kontöre 2.500 kontör hediye edilmiştir. İyi günlerde kullanın.