Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Sınav Endişesi ve Çözüm Yolları

Sınav Endişesi


Endişe:
 Bireyin bir uyarı ile karşılaşması durumunda  “bedensel, zihinsel ve davranışsal” olarak etki gösteren  değişikliklerdir. Öğrenme süreci, öğrendiğimiz şeyler “potansiyelimizi” oluşturur. Bireylerin potansiyellerini kullanabilmesi ise performans olarak isimlendirilir. Bireylerden bazıları performanslarını tam olarak kullanamazlar. Bireylerin ellerinde bulundurdukları potansiyellerini performansa dönüştürememe sebebi ise endişedir. Sınav endişesi  farklı konulardaki düşünceleri arttıran, yoğun olarak fiziksel ve bedensel problemlere sebep olarak  öğrencilerin düzenli ve verimli çalışmasına engel olan, bu sebeple de sınav esnasındaki performansı ve okul sınavlarındaki başarısını kötü yönde etkileyen yoğun duygusal dürtülerdir. Sınav endişesi yaşayan öğrencilerde görülen değişiklikler;

1- Psikolojik boyut:

Bireyler ailesine,arkaşlarına ve çevresine mahcup olma gibi düşüncelere kapılır. Bu düşünceler neticesinde bireylerin sınavlarına yada çalışmalarına  olan dikkati ve konsantrasyonu bozulur.

2- Fizyolojik boyut:

Bireyler girdikleri sınavlarda terleme, titreme, üşüme, gözlerde bulanıklık, net görememe, mide bulantısı, boşaltım sisteminde problemler, sinirlilik, kalp atışlarında hızlanma, nefes alma güçlüğü vb. türünde fizyolojik(bedensel) problemler yaşarlar. Araştırmalar dikkate alındığında aşırı seviyede meydana gelen endişe öğrenme sürecini kötü yönde etkilediği gibi çok düşük seviyedeki endişede öğrenme sürecini zorlaştırmaktadır. Belirli bir endişe düzeyine sahip olanız durumunda öğrenme sürecinizde olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü normal düzeyde bireyde bulunan endişe, istek ve motivasyonu arttırmaktadır. Şöyle bir düşünüldüğünde,  endişenin hem zarar veren hem de fayda sağlayan bir yönü bulunmaktadır. Yapmanız gereken; endişenizi bütünüyle ortadan kaldırmak değil, çalışmalarınızı ve başarınızı kötü yönde etkileyen kısımları kaldırmaktadır.

Çözüm Yolları

Sınavda meydana gelen endişe ile nasıl başa çıkabiliriz? Odaklanmamız gereken konuların sayısının çok olması, sınav veya değerlendirme zamanının yaklaşması, çalışma programının tam olarak belirlenememesi, çalışmalarınızı yetiştirememe korkusu bireylerin üstüne büyük bir yük ve yine çok büyük endişelere sebep olabilmektedri. Tabiki, öğrenme süreci bir miktar endişeyle ortaya çıkabilecek bir süreç ve durumdur. Ancak araştırmalarda yüksek düzeyde endişenin öğrenme sürecini zorlaştırdığı gözlemlenmiştir. Ve bu yüksek düzeyde endişe sınavda veya değerlendirmelerde soruları tam olarak anlayamama, çalışılmış konuların hatırlanmaması veya düşünememe gibi sonuçlara götürebilmektedir. Peki bu endişenin nasıl üstesinden gelinir?

Sınav endişesiyle başa çıkma yolları:

Sınav endişesiyle başa çıkmak bedensel, zihinsel ve davranış düzeyindeki bir takım değişim ve çabalar gerektirir. Bunlardan önemli olan bazı kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz.

• Üzerinizde bulunan yükleri atmanın yollarını bulun. Kötü duygu ve yüksek düzeyde heyecanın sebep olduğu ruh halinden uzaklaşmak için  sizi yıpratmakta olan enerjiyi boşaltmanız işe yarayabilir. Örnek vermek gerekirse, yürüyüş yapmak, spor yapmak, sıkıntı ve endişeleri bir kağıda yazmak veya kendinize yakın hissettiğiniz bir kişi ile konuşmak, ılık bir duş almak ile bu gerginlik üzerinizden atılabilir.

• Nefes alıp-verme  ve kas gevşetme egzersizleri gergin zamanlarda bir sırtınızı yaslayarak koltuğa veya bir iskemleye oturarak vücudunuzu dik tutmanız sizi rahatlatabilir.Nefesi derin bir şeklide almak ve ardından nefesi bir süre tutup, sonra birden bırakmak endişeyi azaltacaktır. Bu egzersiz vücudun diğer kaslarını gerip, bir süre gergin tuttuktan sonra birden bırakmak şeklinde de uygulanabilir.

• Başka bir meşguliyete yönelmek endişeleri unutup bir başka meşguliyetlerle uğraşmak,  biraz nefes alma fırsatı  vererek, problemleri daha akılcı bir çözümleme yolu düşünme süresi kazandıracaktır. Örnek vermek gerekirse, bu gibi durumlarda sinemaya gitmek, hoşlanılan bir romanı okumak, bir şarkıyı veya filmi izlemek endişeyi azaltacaktır.

• Endişe durumunu meydana getiren kaynağın bulunması ve endişenin hangi olay ve şartlardan kaynaklandığının bulunması, bireyi rahatlatarak en akılcı yolu bulma fırsatı sunacaktır.

• Endişe ve heyecanın insanların tabiatının bir parçasıdır. Her insan üzülür, endişelenir, kaygı ve gerginlik hissine kapılabilir. Sizlerin de sınav veya değerlendirme endişesi taşımanız  gayet doğaldır.

• Bireyin kendini tanıması durumunu, ilgilerini, niteliklerini, eksikliklerini bilmesi halinde, kendini her türlü sonuca rahatlıkla hazırlayabilir. Ne istediğini ve bu konuda neler yapabileceğini bilmek, bireyin kendisine olan güvenini de çok büyük ölçüde arttıracaktır.

• Bireyin kendine dinlenme ve eğlenme hakkı tanıması gerekir.Bireyin kendisini sadece derslere kapatması, psikolojik yorgunluk ve bıkkınlık yaratacaktır. Bedensel ve ruhsal dinlenme, bireye yeni çalışma ve enerjisi getirecektir. Sosyal faaliyetlere  katılımlar bireyde aynı olumlu etkiyi yaratacaktır.

Önceki  zamanlarda başarısızlıklarda başarısız olmanın nedeninin araştırılması  ve telafi etmeye çalışılması gerekir. Aynı nedenin yeni bir başarısızlığa yol açması böylelikle engellenmiş olur. Bireylerin istekleri bir tercihtir zorunluluk değildir. Sınavda kazanabilmek bir ölüm-kalım meselesi olmamalıdır.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir