Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Öğretmenlere ve Eğitim Koçlarına Tavsiyeler

Öğretmenlere ve Eğitim Koçlarına Tavsiyeler

1-Öğrencilere kontrol etme hissi verin
Öğretmen rehberliği ile öğrencilerinizi motive edebilir ve bir hedef uğruna çalışmaları konusun da ilgilerini uyanık tutabilirsiniz. Sınıfta neler olduğunu anlamaları ve bununla ilgili karar vermelerini sağlamak için öğrencilerinize fırsat verin. Örneğin, öğrencilerinizin üzerinde çalışacakları problemi ya da istedikleri bi sınav türünü seçmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yapacakları şeye daha çok motive olmalarını sağlayacak ve sınıfta kendi istekleri ile yapabilecekleri şeyler olduğunu ve bunları kontrol edebilecekleri hissini vereceksiniz.

2-Hedeflerinizi tanımlayın
Hedefleri belirlenmemiş bir sınıfta olmak ya da hedefleri önceden belirlenmeyen bir ödevi yapmak öğrenciler için korkutucu olabilir. Öğrencilerinizin motive bir şekilde çalışabilmeleri için onlardan istenileni bilmeleri gerekiyor ve bunu gerçekten dönem başında yapmanızı istiyorlar. Dönem başında tüm hedeflerinizi, kurallarınızı ve beklentilerinizi onların önüne serin ki, onlar da kafalarında herhangi bir karışıklık olmaksızın hedeflerine doğru ilerleyebilsinler.

3-Tehdit içermeyen bir ortam yaratın
Öğrenciler, davranışlarının sonuçları olduğunu anlamaya gerek duyarlar. Öğrencileri tehditten çok daha fazla motive eden şey, olumlu destektir. Öğretmenler, öğrencileri için güvenli ve destekleyici bir ortam oluşturduklarında ve bir şeyleri yapmamanın sonuçlarını açıklayıp duracaklarına öğrencilerinin becerilerine olan inançlarını dile getirdiklerinde, öğrenciler yeteneklerini sergileyerek daha motive bir şekilde çalışacaklardır. Günün sonunda öğrenciler, etraflarındaki yetişkinlerin beklentilerini yerine getireceklerdir. Bu yüzden “yapamazsın” yerine “yapabilirsin” duygusuna odaklanın.

4-Eğitim her yerde
Sınıf öğrenmek için mükemmel bir yerdir, fakat her gün ve gün boyunca sıralarda oturmak bazı çocuklara sıkıcı gelebilir. Öğrenmeyi daha tesirli ve zevkli hale getirmek için öğrencilerinizin sınıftan dışarı çıkmasını sağlayın. Konuşmacılar çağırın, biraz araştırma yapmak için kütüphaneye gidin ya da geziler yapın. İnsan beyni yenilikleri çok sever ve yeni bir ortam öğrencilerinizin motivasyonunu uyanık tutmalarına yardımcı olabilir.

5-Öğrencilerinize çeşitli deneyimler sunun
Her öğrenci, her derse aynı tepkiyi vermeyecektir. Kimisi dokunsal etkinliklerden hoşlanırken, kimisi sakin bir şekilde kitap okumayı ya da grup halinde çalışmayı tercih edecektir. Tüm öğrencilerinizi motive edebilmek için, dersleri birazcık karıştırın ve stilinizi değiştirin. Bu sayede her seferinde farklı bir şey deneyimleyecek olan öğrencileriniz belki de en sevdikleri stili fark edecekler. Öğrencilerinizin daha katılımcı ve dikkatli olduklarını gözlemleyeceksiniz.

6-Pozitif rekabet kullanın
Sınıfta rekabet her zaman kötü bir şey değildir. Hatta bazı durumlara öğrencilerinizi daha çok denemeleri için motive edebilir. Bir grup oyunu ile oluşturabileceğiniz arkadaşlık ruhunun hâkim olduğu bir rekabet ortamıyla öğrencilerinizin sahip olduğu bilgiyi ve tecrübeleri sergilemelerini sağlayabilirsiniz.
7-Ödül verin
Herkes ödülle mükafatlandırılmayı sever. Öğrencilerinize vereceğiniz küçük ödüllerle onların motivasyonlarını yüksek tutabilirsiniz. Mesela, beraber film izleme, pizza partileri gibi basit ödüllerle öğrencilerin daha çok çalışmalarını sağlayabileceğiniz gibi başarıyı hedeflemelerini de elde edersiniz. Siz öğretmenlere kalan ise, sınıfınızın ve öğrencilerinizin ihtiyaçlarına uygun ödülleri belirlemektir.

8-Öğrencilere sorumluluk verin
Sınıfta yapabilecekleri ufak sorumluluklar verdiğiniz zaman öğrencilerinizin motivasyonlarını canlı tutabilecek ve dayanışma ruhu kazanmalarına destek olduğunuzu göreceksiniz. Birçok öğrenci, sınıfta verilen sorumlulukları iş yükünden çok ayrıcalık olarak görmektedir ve bunlar için çabalamaktadırlar. Ayrıca etkinliklerde öğrencilerin sırayla lider ve sorumlu olmasını sağlayarak hepsine önemli ve değerli olduğu hissini verebilirsiniz.

9-Öğrencilerin beraber çalışmalarına fırsat verin
Öğrencilerin hepsi gruplar halinde çalışma imkanına hemen atlamasa da, çoğu gruplar halinde problem çözmeye çalışmayı, diğer arkadaşlarıyla bir proje üzerinde çalışmayı ve deneyler yapmayı çok eğlenceli bulacaktır. Aynı zamanda, birbirleriyle iletişim halinde olan çocuklar, sınıfta olan şeyler konusunda heyecan duyarlar ve birbirlerine de bir hedefe beraber ulaşmak konusunda motive ederler.

10-Gerçek ve hak edilen övgü
Öğrencileri teşvik ederek motive etmekten başka tesirli bir yol henüz yok maalesef. Biz yetişkinler nasıl övgü ve takdir almayı seviyorsak, bu durum çocuklar içinde geçerlidir.

11-Öğrencilerinizi kendilerini tanımaları konusunda cesaretlendirin
Birçok çocuk başarılı olmak ister. Fakat başarıya ulaşmak için nasıl bir yol izlemeleri konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar. Öğrencilerinizi motive etmenin bir yolu, onların kendi içlerine dönerek zayıf ve güçlü yanlarını anlamalarını sağlamaktır. Bir öğretmenin bunu yapması ya da söylemesi yerine, çocukların kendi özeleştirilerini kendilerinin yaparak bunları fark etmeleri daha tesirlidir. Bu onlara, kendi amaçları ve hedefleri konusunda sorumluluk sahibi oldukları hissini verir.

12-Heyecanlı olun
Heyecanınızı paylaşın ! Evet, öğrencilerinizi motive etmenin tesirli yollarından biri de bu. Siz öğretmek için ne kadar heyecanlı olursanız, onlar da öğrenmek için o kadar heyecan duyar. Bu kadar kolay.

13-Öğrencilerinizi tanıyın
Öğrencilerinizi tanımak onların isimlerini ezberlemenin çok ötesinde bir şeydir. Öğrencileriniz, sizin onları ve onların başarılarını önemsediğinizi bilmek isterler.
Öğrenciler, öğretmenleri tarafından kabul gördüklerini hissettiklerinde güvenli bir öğrenme ortamı oluşur ve bu ortam onları daha çok çalışmaları yönünde motive eder. Öğrenciler, kendilerini tanıdıklarını hissettikleri ve birey olarak saygı gördüklerini düşündükleri kişilerden geribildirim almak isterler.

14-Öğrencilerinizin ilgilerini bilin
Öğrencilerinizi ve ilgi alanlarını bilmenin birçok faydası vardır. Sınıfta kullandığınız materyalleri bile öğrencilerinizin ilgi duydukları ya da deneyim sahibi oldukları şeylerle ilişkilendirebilirsiniz. Öğretmenler öğrencilerinin ilgilerini, dersleri daha ilginç hale getirmek için kullanabilir.

15-Öğrencilerinizin kendi içsel motivasyonlarını bulmalarına yardımcı olun
Öğrencilerinizin motivasyonlarını canlı tutmanızdan daha iyi bir şey olamaz. Ancak kendi içsel motivasyonlarını bulmaları konusunda onları yüreklendirerek daha da iyisini yapabilirsiniz. Ödevlerini yaparken ve ders çalışırken, öğrencilerinizin kendi kişisel nedenlerini bulmalarını destekleyerek onlara dünyanın en değerli hediyesini verebilirsiniz. Bu sayede bir şeye motive olmak için dışardan bir şey duymadan önce kendi kendilerini motive edebilirler.

16-Kaygı yönetimi yapın
Bazı öğrenciler en güzelini en iyisini yapmak için kaygılanırlar. Öğretmenler, kaygı düzeyi yüksek öğrencilerine, onları zorlayan şeylerin dünyanın sonu olmadığını söyleyebilirler. Ayrıca, sonuç ne olursa olsun, onları her zaman destekleyeceğinizi bilmelerini sağlayın. Öğrencilerinizin beklentiler altında ezilerek hemen vazgeçmelerine izin vermeyin.

17-Hedefleriniz yüksek fakat ulaşılabilir olsun
Öğrencileriniz daha fazlasını yapabilsin diye onların yanında olursanız, onlar da çaba harcarlar. Fakat hedefleriniz daha düşük olursa onlar da daha ileriye ulaşmak için çabalamayacaklardır. Onlar bu tür meydan okumaları severler, çünkü ulaştıkları hedef onları daha çok motive eder. Kendilerini daha fazla ortaya koyabilmeleri için bazen onları sınırlarına ve ötesine itmekten korkmayın.

18-Geri bildirim verin ve kendilerini geliştirmeleri için imkân tanıyın
Sınıf çalışmaları öğrencileriniz için bazen zorlayıcı olabilir ve arada sırada motivasyonlarını düşürebilir. Burada öğretmenlerin yapabileceği en büyük yardım, öğrencilerinin tam olarak nerede yanıldıklarını ve hata yaptıklarını ve bir dahaki sefere kendilerini nasıl geliştirebileceklerini görmelerini sağlamaktır.

19-İlerlemeyi takip edin
Öğrencilerin özellikle zorlandıkları konularda ne kadar ilerlediklerini görmeleri zor olabilir. Bu yüzden takip etme, sınıfta hem öğretmen hem de öğrenciler için oldukça pratik bir yöntemdir. Öğretmenler bu yöntemi, öğrencilerini motive etmek için de kullanabilirler. Öğrenciler, yıllar geçtikçe ne çok ilerlediklerini ve ne çok şey öğrendiklerini görebilirler.

20-Yaptıklarınızı eğlenceli hale getirin
Sınıfta yaptığınız tüm çalışmalar bir oyun ya da iyi zaman geçirme aracı olmak zorunda değil. Fakat öğrencilerin okulu eğlenebilecekleri bir yer olarak görmeleri, dikkatlerini verme konusunda onları motive edecektir. Kendilerine verilen çalışmaları, bunları angarya olarak gören öğrencilere göre daha basit yapacaklardır. Okuldaki aktivitelere eğlence katmak, yapılanlara ilgisini vermek konusunda zorluk yaşayan öğrencilere yardımcı olacaktır. Ayrıca eğlence, sınıfı öğrenciler için daha arkadaşça bir yere dönüştürür.

21-Başarılı olmaları için fırsatlar yaratın
Öğrencilerinizin her birisinin, hatta sınıfınızdaki en başarılı olanların bile zaman zaman motivasyonu düşebilir. Hepsinin güçlü olduğu kısımları öne çıkararak ve değerli olduklarını hissettirerek bunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu sayede onların motivasyonlarını artırmak adına büyük bir fark yaratmış olursunuz.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmenlere ve Eğitim Koçlarına Tavsiyeler” için 4 yorum

  1. Cevdet Yanıtla

    Hocam öğretmenlere ve eğitim koçlarına tavsiyeler yazınızı gerçekten çok yararlı oldu teşekkür ederim.