Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Motivasyon

Motivasyon

 

İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar insanı hareket geçiren itici gücü oluşturur. İşte bu itici güce motivasyon denir.

 

Öğrencilere Öneriler

 

Motive olmuş bir öğrenci belli bir ruh halini yakalamış öğrencidir. Bu ruh hali, işi başarmak hedefine varmak için yani derslerin gereklerini yerine getirmek için yeterli şevki içinde bulundurur. Peki siz bu ruh haline ne kadar sahipsiniz ?

Motive olmuş bir öğrenci misiniz ?

Böyle bir öğrenci olmak için kendinizi derslere vermiş ya da sürekli ders çalışma isteğinde olmanız gerekmez. Motive olmuş olmak demek dersler sıkıcı olduğunda ya da zor gelmeye başladığında bile gereklerini yerine getirebilmek ve bitirilmesi gereken konuları tamamlayabilmek demektir. İşte motivasyonu sağlayabilmek için sizlere küçük öneriler:

 

1-Hikayenizi yazın

Temiz bir defter ya da kağıda birkaç paragraf olacak şekilde istediğiniz geleceğin hikayesini yazın. Yaşadığınız yeri, gelecekte yapmakta olduğunuz şeyi ve elde ettiklerinizi yazın. Bu sizi, hem şu anda hemde gelecekte motive edecektir.

 

2-Geleceğinizi gözden geçirin

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi gelecekte ne yapıyor olarak görmek istiyorsanız, onu yaparken canlandırın. Evinizin bahçesindeki çiçekler ile ilgileniyorsunuz, sağlıklı bir şekilde koşuyorsunuz ya da çalışıyorsunuz. Örneğin, hayaliniz küçük bir işyeri açmaksa, kendinizi o işyerinin açılış gününde, gelen müşterileriniz ve yanınızda çalışanlarınız ile selamlaşırken hayal edin. Böylece hayallerinizi somutlaştırabilirsiniz.

 

3-Büyük düşünün

Geleceğinizle alakalı büyük düşünmekten korkmayın. Büyük düşünmekten korkmamak, kısa süreli başarısızlıklarınıza tahammül etmenizi kolaylaştıracaktır. Önünüze çıkan engeller sizi durduramayacaktır. Çünkü, sizin gözleriniz büyük hedefe kilitlenmiş olacaktır.

 

4-Düzenli olun

Düzenli, iyi organize edilmiş ve temiz bir ev, ofis, hayat, motive edilmiş akıl için olmazsa olmaz bir niteliktedir. Fiziksel dağınıklık, zihinsel dağınıklığa sebep olur. Düzenli bir hayat, sizin her gün daha da  dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

 

5-Gönüllü çalışmalara katılın

Gönüllü olarak başka kişilere yardımda bulunun. Bunu yaptığınızda, diğer insanları sevindirmenin ne kadar tatmin edici bir şey olduğunu göreceksiniz.

 

6-Müzik dinleyin

Müzik insanı dinlendirir, heyecan verir, kederlendirir ve hatta motive edebilir.

 

7-Yeterince uyuyun

Bazılarına 6 saat uyku yeterken,bazı insanlar için 8 saat uyku gerekli olabilir. Yeterince uyuduğunuza emin olduğunuzu hissedene kadar uyuyun. Fakat, 8 saatten çok olmamasına da dikkat edin. Yeterli ve düzenli bir uykuya sahip olmanın, hem zihniniz hem de vücudunuz açısından ne kadar faydalı olduğunu fark edeceksiniz.

 

8-Sürekli öğrenin

Çevrenizdeki dünya ile ilgili olan şeyleri sürekli öğrenmeye devam edin ve asla durmayın. Sizi alakadar eden şeyler hakkında okuyun, dinleyin ve öğrenin. Örneğin, size yöneltilen bir soruya ‘bilmiyorum’ demenin tadını çıkarın, sonra hemen öğrenin.

 

9-Hedefinizi kağıda yazın

Üzerinde çalışacağınız hedefi belirlemeden önce, onu herhangi bir kağıda yazın ve hedefinizin somutlaşmasını sağlayın. Böylece, sizin için gerekli olup olmadığına daha kolay karar verebilirsiniz.

 

10-Ulaşılabilir hedefler belirleyin

Kendinize ulaşamayacağınız hedefler belirlemek, sonunda sizde kızgınlık, hayal kırıklığı ve özgüven sarsılması yaratır. Hedefleriniz mantıklı-zor ve ulaşılabilir olmalıdır.

 

11-Gereğinden fazla hedef belirlemeyin

Aynı anda çok fazla hedef üzerinde çalışmayın. Başlamak için bir ile üç arası hedef uygun olacaktır.

 

12-Hatırlatıcılar kullanın

Post-itler günlük yapacaklarınızı ve hedeflerinizi hatırlamanız için harika araçlardır. Tabii ki abartmamak şartıyla. Birbiri üstüne geçmiş, ne olduğu okunamayan birçok not, size fayda sağlamayacaktır.

 

13-Kendinizi mükafatlandırın

Kendiniz için ödüller belirleyin. Hedefinize ulaştığınızda ya da küçük de olsa bir adım attığınızda kendinizi ödüllendirin ve bunu  kutlayın. Çok çalıştınız ve bunu hak ettiniz.

 

14-Olumlu cümleler kullanın

Gündelik konuşmalarınızda, ‘bunu başarabilirim’ ya da ‘bir çözüm buluruz’ gibi olumlu cümleler kullanmaya özen gösterin.

 

15-Mantığınızla hareket edin

Herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman bu soruna mantığınızla yaklaşın. Şayet duygularınız ile hareket ederseniz, oluşabilecek sonuçlara katlanmak zorunda kalırsınız.

 

16-Güne iyi başlayın

Güne gülümseyerek başlayın. Bugün, hoşlanılacak ve beğenilecek pek çok şeye sahip olacaksınız. Hayat kısa ! Fakat, bugün geriye kalan hayatınızın ilk günü. Bunu asla unutmayın.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Motivasyon” için 6 yorum

  1. ishana Yanıtla

    öğrenciler için tavsiyelerinizi beğendim. inşallah bu yazıyı okuma sabrını ve yazıdakileri uygulama iradesini gösterebilecek gençler bu sayfayı bulurlar.

  2. uğur Yanıtla

    motivasyon konusunu uygulama şansımız olsa 1 dakika durmam anlık bir gaz geliyor sonra gidiyor 🙁