Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Konsantrasyonun Başarıya Tesiri

Konsantrasyonun Başarıya Tesiri

Dikkat, bir hedefe yönelik bilinçli ve yoğun algıya denir. Konsantrasyon ise, bir konuya belli bir süre odaklanmaya denir. Başka bir söyleyişle, herhangi bir işi yaparken, o işe kendini tamamen verebilme ve bunu iş bitine kadar devam ettirebilme yeteneğidir.

Başarılı olabilmenin ve verimli ders çalışmanın en önemli koşulu konsantrasyondur. Genellikle hepimizin ders çalışma sırasında uykunun gelmesi, çalışırken sıkılmak, çalışılan yerleri anımsayamamak, ilginin istemsiz bir şekilde başka yerlere kayma durumu konsantrasyon sorununun başlarında gelir. Bu vb zamanlarda ders çalışma verimliliği de düşer. Örneğin ders çalışmaya hazırız soru çözme sırasında aklımıza ders dışında başka bir durumun gelmesi o an ders çalışıyor gibi görünmemize ama verimsizliğe sebep olur. İster istemez aklımıza takılan bir şarkı, odamız da o zamana kadar hiç dikkat etmediğimiz bir kitap ya da bir renk konsantre olmamaya sebep olduğundan dolayı başarıyı da etkiler.

Odaklanma da iyi olmadığımızı düşünebiliriz ama bu doğru değildir. Konsantrasyon yeteneğimizi geliştirebileceğimizi unutmamalıyız. Belli aşamaları vardır bunun. Öncelikle fiziksel etkenlere dikkat edin. Dengeli beslenin, yeterince uyuyun ve düzenli olarak egzersiz yapın. Yaşam tarzınız konsantrasyon yeteneğinizi kolaylaştırıyor mu yoksa köstekliyor mu gözlemleyin. Az zamanlı uykular konsantrasyonu kötü etkilediği gibi fazla uyku da aynı duruma sebep olmaktadır. Ağır yemekler sonrasında üstünüzde bir ağırlık olduğu hissine kapılabilirsiniz. Bu durum da yine konsantrasyonu kötü etkiler.

İkinci olarak çalışma ortamında sizleri rahatsız edecek ve ilginizi başka yönlere çekecek türlü şeylerden uzaklaşın. Çalışma odanızın kapısının kapalı olması, cep telefonun kapalı ve sizden uzak olması konsantrasyonu iyi yönde etkileyecektir.

Bir başka etken olan aynı sırada birden fazla işle meşgul olmaktan kaçının.  Ders çalışırken müzik dinlemenin size iyi geldiğini düşünüyorsanız sözü olmayan müzikler dinleyebilirsiniz. Çokça yapılan hatalardan biri de ödev yaparken televizyon izlemektir. Çalışma sırasında yapabildiğinizi düşünebilirsiniz. Ama ne yazık ki verimlilik değerlendirilmesi yapıldığında olumsuz etkilendiğinizin farkına varacaksınız. Nereden başlayacağınızı bilmek de oldukça önemlidir. İki farklı dersten yetiştirmek zorunda olduğunuz zamanlar olabilir. Nereden başlayacağınızı belirlemek için yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Birden fazla işi aynı anda yapmak sizi zaman açısından rahatlatabileceğini düşünebilirsiniz ama ikisinde yetersiz olmak yerine adım adım gitmek daha sağlıklı bir çalışma yapmanız sizin başarınızı artırır.

Başarıyı artıracak ve konsantrasyonu sağlayacak bir diğer konu ise, alakasız düşüncelerden ve bahanelerden kendinizi uzak tutun. Aslında hepimizin karşılaştığı bir durumdur;  tam ders çalışmaya hazırlanırken aklımızdan sosyal medya da neler olduğuna dair meraklar, mutfaktaki atıştırmalıklar, hayaller aklınızı meşgul edebilir. Kendinize bu fırsatı vermeyin. Örneğin bir kahve içtikten sonra çalışmaya başlayayım demek en büyük erteleme yöntemidir. Bunun yerine yapacağınız sorumluluğunuzu küçük parçalara bölün ve ödülü bitişe saklayın.

İstemenin de önemini unutmayın. Zevkle yapacağınız hiçbir şeyden sıkılmazsınız. Ders çalışmak ne kadar ve nasıl zevkli olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim. Ders çalışırken zevk aldığınız şeyleri bütünleştirebilirsiniz. İngilizce de kelime çalışmak  için kendiniz bir yapboz oluşturup ondan yararlanabilirsiniz. Zorunluluk hissettiğimiz her durumdan kaçarız. Ama sonuna odaklanacak olursak başarı elde etmek sizin için en büyük zevki yaşatacaktır.

Peki hedefimiz belli mi ? Yaptığımız bütün çalışmaların sonucunda elde edeceğimiz sonucun bizi sevindirebilmesi için ne istediğimizi bilmek oldukça önemlidir. ‘En iyisi’, ‘daha iyisi’ her zaman istediğimiz şeylerdir. Ama ucu açık hedeflerdir. Bu tanımlar insandan insana değişken olabilir. Çünkü en iyisi bizim beklentimiz ile ilgilidir. Hedefimize göre başarımıza odaklanabiliriz.

Şimdi konsantrasyonu ilerletmek için bahsettiğimiz bu adımların hangisinden başlayacağınıza karar verin. Kendinizi ve başarınızı ertelemeden bugünden başlayın. Unutmayın ki başarılı olmak konsantre olabilme sanatıdır.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konsantrasyonun Başarıya Tesiri” için 9 yorum

 1. Ethem Yanıtla

  Birden fazla işi aynı anda yapmak sizi zaman açısından rahatlatabileceğini düşünebilirsiniz ama ikisinde yetersiz olmak yerine adım adım gitmek daha sağlıklı bir çalışma yapmanız sizin başarınızı artırır.

 2. bilencevaplasin Yanıtla

  gerçekten en büyük erteleme yöntemi kahve ya da arkadaşlarla gezdikten sonra gelir çalışırım demek.Yazınız mükemmel olmuş cidden tamamını sıkılmadan okudum.

 3. guvenmg Yanıtla

  gerçekten en büyük erteleme yöntemi kahve ya da arkadaşlarla gezdikten sonra gelir çalışırım demek.Yazınız mükemmel olmuş cidden tamamını sıkılmadan okudum.

  • -onlinetahta Yanıtla

   Haklısınız öğrencilerimizin en büyük problemlerinden biridir.Değerli yorumunuz içim teşekkür ederiz.

 4. Hakan Yanıtla

  konsantrasyonum cok zayiftir derslerde basariliysam bunun konsantrasyondan ziyade ilgimin olmasidir

 5. Muhammet Ali Abalı Yanıtla

  Konuyla ilgilenenler için güzel bir yazı olmuş tebrik eder iyi akşamlar dilerim.

 6. Mustafa Yanıtla

  Hayat yaşamaya değer bir hayat ve konsantrasyon olmayan insanlar gittikçe çoğalıyor.