Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

7. Sınıf Tam Sayılarda Çıkarma İşlemi

7. Sınıf Tam Sayılarda Çıkarma İşlemi

Tam sayılar çıkarma işlemleri yapılırken; çıkanın işareti değiştirilerek  eksilen sayı ile toplanmalıdı. Örnekleri inceleyerek konuyu daha net anlayabiliriz.

Örnek Sorular

Örnek 1 : (+9) – (-5) işlemini adım adım çözelim.
Çözüm 1: İlk adımda çıkan sayının (ikinci sayının) işaretini değiştirelim. Çıkan sayımız olan -5 işaret değiştirerek +5 olur ve ardından bu iki tam sayı arasındaki işlem toplamaya dönüşmektedir. İşlemimizin yeni hali  (+9) + (+5) şeklinde olmuştur.
Toplama işlemini yapacak olursak aynı işaretli oldukları için direk olarak toplayıp sonuca sayıların ortak işaretlerini yazarız.
(+9) + (+5)= +14 olarak bulunur.

Örnek 2 : (-11) – (-3) işlemini adım adım çözelim.
Çözüm 2: İlk adımda çıkan sayının (ikinci sayının) işaretini değiştirelim. Çıkan sayımız olan -3 işaret değiştirerek +3 olur ve ardından bu iki tam sayı arasındaki işlem toplamaya dönüşmektedir. İşlemimizin yeni hali  (-11) + (+3) şeklinde olmuştur.
Toplama işlemini yapacak olursak zıt işaretli oldukları için büyük sayının işareti alınarak çıkarma işlemi gerçekleştirilir.
(-11) + (+3)= -8 olarak bulunur.

 

Modelleme

Tam sayılarda çıkarma işlemini modelleme işlemi  sorularda karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda örnekte görüldüğü gibi (-5) – (-3) işlemi modelleyerek yapılmıştır.

tam sayılarda çıkarma işlemi

 

Not: Tam sayılarda çıkarma işleminde değişme özelliği ve birleşme özelliği yoktur. Toplama işlemindeki gibi kapalılık özelliği ve etkisiz eleman özelliği vardır.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir