Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

7. Sınıf Tam Sayılarda Çarpma İşlemi

TAM SAYILARDA ÇARPMA İŞLEMİ

İşaretleri aynı olan toplama işleminin kısa yoldan yapılışı tam sayılarda çarpma işlemi olarak isimlendirilir. Örnek vermek gerekirse; +3 +3 +3 +3 =12 işleminde 4 tane 3 toplanmıştır. Bu işlem kısaca 4 . 3 = 12 şeklinde de yapılabilir.

Tam sayılarla çarpma işleminde; İşareti aynı olan iki tam sayının çarpımı pozitiftir. İşaretleri farklı olan iki tam sayının çarpımı ise negatiftir. Aşağıdaki çarpma işlemi örneklerini inceleyebiliriz.

(-3).(-5)=15 ; (+4).(+8)=32   işaretleri aynı olan tam sayıların çarpımı pozitiftir.

(+4).(-9)=(-36) ; (-3).(+6)=(-18) işaretleri farklı olan tam sayıların çarpımı negatiftir.

 

Çarpma İşleminin Sayı Doğrusunda Gösterimi

Örnek: 4.2=8 işlemini sayı doğrusunda gösterelim.

tam sayılarda çarpma

Tam sayılarda çarpma işlemi değerlendirildiğinde, yukarıda işlemde örnekte 4 . 2 işlemi, 4 tane 2 nin toplamı demektir. Dört adım ile iki birim ilerleme 8 sonucuna ulaşılmıştır. Bu soru istenilirse 2 . 4 şeklinde de çizebilebilir. İki kere 4 birim ilerleyerek sonucu yine 8 olarak bulunabilir.

Sayma Pulları ile Modelleyerek Çarpma

Tam sayılarda çarpma işlemi sayma pulları kullanılarak modelleme yöntemiyle de yapılabilir. (+5) . (-2) işlemini sayma pulları yardımıyla çözelim.  5 tane 2 li sıfır çifti bulunan bir modele, 5 tane 2 li (-) pulu eklenebilir. Aşağıdaki şekli inceleyiniz.

modelleme

Çarpma İşleminin Özellikleri

Tam sayılarda çarpma işlemleri değişme özelliğine sahiptir. (-5) . (+9) işleminin sonucu ile (+9) . (-5) işleminin sonucu aynıdır. Tam sayılarda çarpma işleminde terimlerin yer değiştirmesi çarpımı değiştirmez.
Birleşme Özelliği: [(-3) . (+5)] . (+4) işlemi ile (-3) . [ (+5) . (+4) ] işleminin sonucları aynıdır. Her iki çarpma işleminde de sonuç (-60) olarak bulunur. Tam sayılarda çarpma işlemlerinde birleşme özelliği vardır.
Yutan Eleman Özelliği: Bütün tam sayıların sıfır (0) ile çarpımı sıfırdır. Sıfır çarpma işleminde yutan elemandır.
Etkisiz Eleman Özelliği: Tam sayılarda ki çarpma işlemlerinde etkisiz elaman bir (1) dir. Bütün tam sayıların bir (1) ile çarpımı kendisine eşittir.
Dağılma Özelliği: Çarpma işleminin toplama ve çıkarma işlemleri üzerine dağılma özelliği de vardır.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7. Sınıf Tam Sayılarda Çarpma İşlemi” için 2 yorum

  1. Ayşen Yanıtla

    matematik bize hep zor geldi sayenizde evlatlarım anlıyor çok sağolun onlinetahta

    • -onlinetahta Yanıtla

      Ayşen hanım teşekkür ederiz. Gençler oldukça gayretliler sizlerin sayesinde başarmak onlar için o kadar zor olmayacaktır. İlgili bir veli olduğunuz için teşekkür ederiz.