Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

6. Sınıf İşlem Önceliği Konu Özeti

6. Sınıf İşlem Önceliği

Birden fazla işlemin bir arada olduğu durumlarda, işlem önceliğine dikkat etmek gerekir. İşlem önceliği parantezlere göre gerçekleştirilir. İşlem sırası parantez kullanılmamış ise önce üslü sayılar, sonra çarpma veya bölme, sonra toplama veya çıkarma işlemleri yapılır. Aynı özelliğe sahip işlemlerde sıra soldan sağa doğru takip edilir.

İşlem önceliği sıralamasını madde madde yazmak gerekirse;

» Üslü sayılar
» Parantez içleri. İç içeli parantezlerde, önce en içteki parantez
» Çarpma veya bölme işlemi
» Toplama veya çıkarma işlemi

Örnek 1: 5+12:2*3=?
Çözüm: Soldan başlayarak işlemleri yapacak olursak işlem önceliği kuralımıza uymamış oluruz ve yanlış sonuçlar elde ederiz. O halde üslü sayı,parantez işlemleri olmadığı için 12:2 işlemini yaparak işlemimize başlayabiliriz.
İşlemimizin ikinci basamağı; 5+6*3=? olarak sadeleşmiştir. Ardından Yine işlem önceliği ile 6*3 işlemi yapılacaktır. Ve işlemin bir sonraki basamağı sadeleşerek 5+18=23 olarak çözülmüştür.

Örnek 2: 5-3^2+(8-4)*2=?
Çözüm: İşlemimizde üslü sayı,parantez,çarpma,toplama ve çıkarma işlemleri yer almaktadır. İlk olarak üslü sayı ve parantez ile işlem önceliği kuralımıza uyarak örneğimiziçözmeye başlayabiliriz.
İkinci basamakta işlemimizi 5-9+4*2=? olarak sadeleştirmiş olduk. Ardından çarpma işlemine öncelik vererek yeniden düzenliyoruz. 5-9+8=4 olarak bulunmuştur.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir