Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

6. Sınıf Eşlik ve Benzerlik

Eşlik ve Benzerlik

6.Sınıf Eşlik ve Benzerlik konusunda ; eş şekilleri ve  benzer şekilleri inceleyeceğiz.

Eş Şekiller

eşlik

Eşlik ve Benzerlik ;  Biçim ve şekilleri aynı olan şekillere eş şekiller denir. Eş şekilleri “≅” sembolü ile göstermekteyiz. Yukarıda görülmekte olan birbirine eşit A ve B gibi şekilleri, A ≅ B şeklinde gösterilmektedir ve  “A eştir B” şeklinde de ifade edilmektedir.
Eş şekiller birbiri ile tamamen aynı olmak zorundadır. Birbirine benzese bile  biri büyük diğeri küçük ise bu iki şekil eş şekiller değillerdir. Hem biçimleri hem de ölçüleri tamamıyla aynı olmak zorundadır.

Benzer Şekiller

benzer şekiller

 

 

 

 

Eşlik ve Benzerlik ;  Biçimleri aynı ama ölçüleri farklı olan  şekillere benzer şekiller denir. Benzer şekilleri “≈” sembolü ile gösteriyoruz. Yukarıdaki gibi birbirlerine benzer K ve L şekilleri K ≈ L şeklinde gösterilmektedir ve “A bezerdir B” şeklinde ifade edilmektedir. K ve L şekilleri biçim olarak incelendiğinde birbirinin tıpatıp aynısı olsa da  büyüklüklerinin birbirinden farklı olması sebebiyle, K ve L şekilleri eş şekiller değildir sadece birbirine benzerdir.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. Sınıf Eşlik ve Benzerlik” için 7 yorum

 1. Mustafa Yanıtla

  eş şekiller ve benzer şekiller konu anlatımı kısa ve gayet açık anlatılmış hocam canlı derslerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

  • -onlinetahta Yanıtla

   Teşekkür ederiz Mustafa. Video derslerle yaz boyu tekrarlarını yapabilirsin. Geçen sene gayet başarılıydın. Video dersler için 100 hediye kontör yükledik güle güle kullan.

 2. Melike Yanıtla

  Eşlik ve Benzerlik konusu gerçekten güzel anlatılmış teşekkür ederiz hocam..

  • -onlinetahta Yanıtla

   Teşekkür ederiz Melike dersleri video derslerden de muhakkak izle yaz tatilini boş geçirme başarılar dileriz.

 3. guvenmg Yanıtla

  eşlik benzelik konusu başarılı bir anlatım olmuş elinize kolunuza sağlık

 4. bilen cevaplasin Yanıtla

  6 cı sınıf değilim fakat yeğenlerim var öğreteceğim bunları teşekkürler Onlinetahta bu bilgileri kısa ve öz anlattığın için

 5. Orakci Blog Yanıtla

  Küçük kardeşim için kullanıyorum sitenizi buradan ders çalışıyor sayenizde pratik şekilde bilgi sahibi oluyor teşekkürler admin.