Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

5. Sınıf Doğal Sayılarda Sıralama

DOĞAL SAYILARDA SIRALAMA

Doğal sayılarda sıralama işlemleri yapılırken dikkate alınması gereken maddeler vardır. Küçük doğal sayılarda sıralama işlemi yapılması oldukça kolaydır. Ama bazen bu sıralama işlemlerinde çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bazı sayılar çeldirici olarak verilebilmeltedir.

Doğal sayılarda sıralama işlemleri yapılırken;
» İlk olarak basamak sayılarına bakılır. Basamak sayısı olarak büyük olan sayı diğerlerinden daha büyüktür.
» Eğer ki basamak sayıları eşit ise, bu durumdaki sıralama işlemlerinde, en büyük basamaktan başlamak suretiyle sırası ile aynı ölçekli basamakların karşılaştırılması yapılır. Aynı basamakta bulunan rakamların hangisi büyük ise, o sayı diğerinden daha büyüktür.
» Sayı doğruları üzerinde sıralama işlemleri yapılırken, sıralama anında doğal sayı solundaki sayıdan büyük, sağındaki sayıdan daha küçüktür.

Çözümlü örnek sorular

Soru 1: 5145 ile 654 doğal sayılarını kıyaslayınız.
Çözüm 1: Yukarıda verilmiş olan doğal sayılardan bir tanesi 4 basamaklı diğeri ise 3 basamaklıdır. Basamakça büyük olan sayı diğerinden daha büyük olacağı için; 5145 > 654 dir.

Soru 2: 5834 , 5812, 5892 doğal sayılarını küçükten büyüğe sıralayınız.
Çözüm 2: Yukarıdaki doğal sayıların üçü de dört basamaklı olduğu için; öncelikle en büyük basamakla başlayarak basamaklarını karşılaştırmamız gerekmektedir. Binler basamakları ile başlayalım.

5834 , 5812, 5818 dağal sayılarının üçününde binler basamağındaki sayılar 5’tir. Dolayısı ile yüzler basamağına bakarak devam ediyoruz. Yüzler basamaklarındaki sayılar yine hepsinde aynıdır ve 8’tir. Yüzler basamağı da aynı olduğu için onlar basamaklarını kıyaslıyoruz. 5834 sayısının onlar basamağındaki sayı 3’tür ve diğer iki sayının onlar basamağı 1’dir. Bunun sonucunda en büyükleri 5834’tür. 5812, 5818 kıyaslandığında ise iki sayının birler basamağına bakıyoruz.5812 sayısının birler basamağı 2 , 5818 sayısının birler basamağı 8’dir. dolayısı ile sıralama 5812<5818<5834 şeklinde olur.

Doğal sayılarda sıralama işlemleri  yapılırken ilk önce sayıların basamak sayılarını karşılaştırılır. Basamak sayıları eşit ise, yukarıdaki örnekte gösterildiği gibi en büyük basamaktan başlayarak sayıların basamaklarını sırayla karşılaştırılır. Bu işlemi dikkatli olarak yaptığınız sürece hata yapmazsınız.

Önceki yazımız ->                                                                                                         <- Sonraki Yazımız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5. Sınıf Doğal Sayılarda Sıralama” için 23 yorum

 1. Deniz Yanıtla

  Yaşımız geçti çocuklarım ilgileniyor ama güzel anlatım olmuş tebrikler çocuklar yazılıdan 100 aldı sayenizde:)

  • -onlinetahta Yanıtla

   Teşşekkür ederiz Deniz Hanım sizlerin velimiz olmasından memnuniyet duyuyoruz. Sistemimizden 100 kontör hediye edilmiştir.

 2. omer Yanıtla

  Gayet örnek çözümlemeli bir anlatım olmuş. herkesin yararlanmasını tavsiye ederim.

 3. Ercan GP Yanıtla

  Yeğenim için buldum sitenizi doğal sayılar konusunu gayet güzel anlatmışsınız 🙂

 4. Beyza Yanıtla

  ulan bazen diyorum ilk okulda olsam keşke şimdi, yazıyı okuyunca gene bi aklım gitti.çocuklarımla çalışıyorum

 5. Gimat Klima Servisi Yanıtla

  Paylaşımlarınız çok hoşuma gidiyor. Çocuklarımız çok faydalanması gerektiğini düşünüyorum.

 6. Elektrikçi Yanıtla

  Doğal sayılar Güzel Bir makale olmuş Bilgilendirme için teşekkürler

 7. murat Yanıtla

  doğal sayılarda sıralama nasıl yapılır çok güzel anlatmışsınız. doğal sayıların sıralanması işlemini 5. sınıfların anlayacağı dilde bir anlatım

 8. Orakcı Blog Yanıtla

  Kardeşim için hakikaten çok iyi oldu işine yaradı buradan takip ediyor artık ellerine kollarına sağlık admin.

 9. Zaren Yanıtla

  İsim ve içerikler güzel ama içerikleri görsellerle daha da zenginleştirebilirseniz, diğer eğitim sayfaları ile rekabet edebilirsiniz.

 10. Tarık Gürsoy Yanıtla

  Doğal sayılarda sıralama işlemlerini çocuğuma gösteriyordum, sitenizi buldum ve onu bilgisayarın önüne koymam yeterli oldu.

 11. seydia Yanıtla

  sıralama önemli bir konu, 5.sınıfta bir matematik hocam vardı, kim bilir şimdi nerede 🙂 yazı için teşekkürler.